Podobno Polacy jedzą najwięcej zup na świecie – nie dziwi zatem, że w swojej najnowszej książce Jolanta Naklicka-Kleser skupia się właśnie na tak zwanym “pierwszym daniu”. “Zupa dobra na wszystko” to prawdziwa bomba przydatnych informacji o potrawach, które tak uwielbiamy!

Dobro na talerzu

Tytuł książki znanej z kuchni “Pytania na śniadanie” autorki wybrany został perfekcyjnie – Jolanta Naklicka-Kleser przekonuje nas w niej, że pyszna zupa faktycznie jest dobra na każdą okazję i zawsze potrafi poprawić nam samopoczucie. Dowiadujemy się z niej, że jedzenie domowej zupy może być nie tylko przyjemne, ale i zdrowe. “Zupa dobra na wszystko” to skarbnica wiedzy o tytułowych potrawach, ich tworzeniu i podawaniu. Jej autorka podzieliła przedstawione w książce przepisy na kilka kategorii, dzięki którym łatwo znajdziemy przepis na dania:

  • na poprawę humoru,
  • na wytworne przyjęcia,
  • na upalne lato,
  • na totalny brak czasu,
  • na pustki w lodówce,
  • na wzmocnienie,
  • na pluchę za oknem,
  • na mroźne wieczory.

Obok przepisów na tradycyjnie polskie potrawy, takie jak rosół czy pomidorowa, znajdziemy tu receptury pozwalające na stworzenie dania z drugiego końca świata. I to niekoniecznie obiadowego – autorka przekonuje, że zupy jeść można także na śniadanie czy deser. Pozycja zawiera nie tylko przepisy na zupy na każdą okazję, ale również wyjątkowo przydatną sekcję dotyczącą tworzenia ich baz (takich jak zakwasy czy buliony) oraz dodatków do nich, na przykład smakowitych pierożków. Duże zróżnicowanie przepisów i ich przejrzysty układ sprawiają, że każdy wielbiciel zup znajdzie tu coś dla siebie.

Dla kogo jest ta książka?

“Zupa dobra na wszystko” to prawdziwe kompendium wiedzy, dlatego świetnie sprawdzi się zarówno w biblioteczce doświadczonych kucharzy i kucharek, jak i osób dopiero zaczynających swoją przygodę z gotowaniem. Niewątpliwym plusem książki Jolanty Naklickiej-Kleser jest prostota i przystępność, z jaką została ona napisana. Bardziej wysublimowane podniebienia ucieszą się z zup na wytworne przyjęcia czy ciekawostek kulinarnych z całego świata, jednak reszta przepisów jest dość łatwa i możliwa do odtworzenia z ogólnodostępnych, znanych na polskim rynku produktów.

Nowa książka Jolanty Naklickiej-Kleser to udana pozycja uzupełniająca jej dotychczasowe wydawnictwa, które poświęcone były słodkościom i przetworom. Dzięki ładnemu wydaniu pełnemu ciekawostek i pięknych fotografii “Zupa dobra na wszystko” znakomicie nadaje się również na prezent dla każdego pasjonata czy pasjonatki kulinariów.

Szkoła zdjęcie utworzone przez freepik - pl.freepik.com